Aktuality

29/05/2023

Abychom zajistili stejnou dostupnost našich aktivit (školení, setkání, workshopů), podali jsme žádost o grant z dotačního program Národního plánu obnovy na projekty kreativního učení. Pokud uspějeme, těšte se na nálož seminářů, příležitostí pro mentorovanou lektorskou praxi i zahraniční inspiraci! Sledujte náš fb divadelnilektori, kde s vámi budeme sdílet jak to celé dopadlo!  

25/05/2023

Vítáme v Asociaci divadelních lektorů Činoherní studio Ústí nad Labem, Městská divadla pražská, Východočeské divadlo Pardubice a Divadlo Tramtárie. Celkem tvoří členskou základnu 30 profesionálních divadelních organizací a  24 divadelních lektorů a lektorek! Ještě nejste členy ADL? Přihlaste se! Přihlášky jsou ke stažení v sekci Kontakty / ke stažení. Spojujeme kulturní scénu se zájmem o práci s publikem - buďte toho součástí! 

19/05/2023

Jak funguje Asociace divadelních lektorů, jakou výhodou je vlastní právní subjektivita nebo proč by si měli být lektoři a dramaturgové vzájemně pravýma rukama - témata z letošního dramaturgického sympozia v rámci Divadelního světa Brno, kde jsme prezentovali a síťovali se s dramaturgy z celé republiky. Těšíme se na další spolupráci! 

02/05/2023

Ve středu, 10. května se koná v divadle D21 konference Divadlem k demokracii. Přijďte se podívat, přijďte diskutovat, přijďme se setkat! D21 se mladému publiku dlouhodobě věnuje a sdílení jejich zkušeností, pohled pedagogů a diskuze se zapojenými studenty bude jistě přínosná!

Divadlo D21 – Konference DIVADLEM K DEMOKRACII

 

28/04/2023

Poslední výzva pro předkládání projektů kreativního učení je zveřejněna, držme palce nejen podpoře projektů práce s publikem, ale i vzniku navazující systémové podpory kreativního vzdělávání v ČR!


Podpora projektů kreativního učení II | mkcr.cz

27/04/2023

Členové a členky Asociace dali hlavy dohromady a nasdíleli si zkušenosti, tipy a chystané plány pro grantovou výzvu podpory projektů kreativního vzdělávání v rámci NPO. Dlouho očekávaná výzva byla - symbolicky v den našeho online setkání - skutečně zveřejněna! Nyní nezbývá než popřát všem našim členům snadné nacházení těch správných formulací do grantových formulářů pro úspěšné financování jejich tvořivé činnosti! Zlomme vaz! 

08/03/2023

Zkraje března jsme se setkali s 15 členy Asociace nezávislých divadel a prezentovali náplň a poslání profese divadelního lektora/lektorky. Bylo inspirativní zjistit, co se kde v nezávislé scéně na poli rozvoje publika děje a především cítit silnou motivaci se divákům věnovat! 
Příští setkání budeme prezentovat formáty, které se lektorsky osvědčily a mohou inspirovat členy AND. Máme radost ze společného sdílení a těšíme se na to, co ze spolupráce vzejde!

15/02/2023

Platforma uMěním, které je ADL partnerem, nám umožnila zapojit se do mentoringového programu. Díky tomu (se) inspirujeme a sdílíme si mezioborové zkušenosti s Kunsthalle Praha, DOXem či Terezou Dobiášovou.  

24/01/2023

V lednu jsme úspěšně zakončili pátý pilotní program - tentokrát v Dejvickém divadle! Až tam půjdete na představení, mrkněte do programu, jestli zrovna není v nabídce workshop, diskuze s herci nebo dramaturgický úvod. Držme palce, ať se daří práci s publikem v DD rozvíjet dál.

19/01/2023

Další pilotní program jsme spolu s lektorem Petrem Bařinou realizovali v Chebu! Protože se Petr pilně a úspěšně lektorování věnoval nejen v našem celoročním kurzu Základy divadelního lektorství, ale hlavně ve vlastní praxi v Západočeském divadle, mohl jít pilotní program o krok dál - ke strategii a plánování, na co a na koho se s nabídkou lektorských programů nejlépe zaměřit. Držíme palce, ať se vzniklou strategii daří úspěšně aplikovat!

31/12/2022

Za Asociaci přejeme všem tvořivý, divadelně inspirativní a naplňující rok 2023! 


Pf 2023

09/12/2022

Klíčovou dovedností (nejen) pro práci divadelního lektora je komunikace. V balíku workshopů i teoretických přednášek ve strategické komunikaci, v psychické odolnosti a stres managementu proškolila členy a členky  Asociace divadelních lektorů a částečně i Asociace profesionálních divadel lektorka Alena Zborníková. 

04/12/2022
17/11/2022

17.listopadu 2022 jsme se inspirovali pohledy zahraničních kolegů z oblasti kulturního vzdělávání na konferenci Divadlo do škol!. Mezinárodní konferenci organizovalo divadlo Archa a sestřih záznamu toho nejzajímavějšího najdou naši členové v dohledné době v interní sekci! 

08/11/2022

Podzimní setkání divadelních lektorek/rů v Národním divadle

4. listopadu proběhla ve zkušebně Národního divadla valná hromada Asociace divadelních lektorů: shrnuli jsme dvouletý projekt rozvoje práce s publikem u českých divadel (podpořený EHP fondy), sdíleli aktuální zkušenosti a diskutovali o současných potřebách divadel i diváků. 

Také jsme se školili ve strategické komunikaci. Za báječný celodenní trénink mozkových závitů, které na valnou hromadu v sobotu 5. listopadu navazoval, děkujeme Aleně Zborníkové!

Fotogalerie ze setkání ZDE. 

10/10/2022

Divadelní lektoři míří do Berlína!

Na konci října se zástupci divadel z ADL vydají na inspirativní cestu do Maxim Gorki Theater. Čeká nás sdílení zkušeností s německými kolegy, návštěva divadelního představení i workshopu lektorského oddělení Gorki X. Tématem spolupráce je postocovidová práce s publikem. Výstupy z  výjezdu budeme sdílet v širším plénu na valné hromadě ADL v listopadu 2022. 

Výjezd do Maxim Gorki Theater se koná s podpodou Českoněmeckého fondu budoucnosti a Fondů EHP a Norska.

Děkujeme!

logo EHP a Norské fondy             logo ČNFB

25/07/2022

Divadlo DRAK hledá lektorské posily

Od září 2022 či ledna 2023 můžete být součástí týmu Divadla DRAK - přihlaste se do výběrového řízení - uzávěrka je 10. 8. 2022

Divadelní lektor v Divadle Drak pracuje zejména se školními kolektivy z MŠ, ZŠ i SŠ. Lektor zde vytváří programy různého typu: dílny k inscenacím, tematické divadelní workshopy, programy pro rodiny s dětmi, prohlídky divadla, vytváří metodické inspirace pro učitele, vede dětský divadelní soubor a podílí se na akcích pro veřejnost.

Podrobnosti ZDE

10/05/2022

Asociace divadelních lektorů ve spolupráci s festivalem Divadelní svět Brno pořádají interaktivní konferenci o současném stavu práce s publikem.

26. 5. 14:00 - 17:00 ve foyer Janáčkova divadla 

Jak rozvíjí divadla vztahy se svými diváky? Zeptáme se jich!  Jaká očekávání mají dnešní diváci od “svých” divadel a proměnily je současné krize? Zeptáme se vás! A jakým přínosem pro divadla i publikum mohou být divadelní lektoři? Přijďte to zjistit! Inscenovaný dotazník, zpověď “skutečného” diváka, pohled vědce, networkingový trh práce (s publikem) a divadelní lektoři naživo. Interaktivní konference je o vás, pro vás a s vámi!

Registrujte se na konferenci ZDE.

25/04/2022

Základy divadelního lektorství na DF JAMU

Kurz, jehož se účastnili zástupci mnoha českých divadel (Divadlo Alfa, Divadlo Bolka Polívky, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Oskara Nedbala Tábor, Divadlo Polárka, Divadlo Procity, Divadlo v Dlouhé, Divadelní spolek Kašpar, HaDivadlo, Městské divadlo Mladá Boleslav, Národní divadlo, Národní divadlo Brno, Západočeské divadlo v Chebu) jsme zakončili víkendem zaměřeným na lektorskou praxi: navštívili jsme dramaturgický úvod a představení Racek v Národním divadle Brno, diskutovali jsme s dramaturgem Jarkem Jurečkou, ve spolupráci se studenty Ateliéru Divadlo a výchova jsme vytvořili dva koncepty dílen (před/po) Rackovi, lektorka a pedagožka JAMU Radka Macková pro nás opět připravila sérii praktických Lektorských kuchařek. 

Nahlédněte na fotky z víkendu do naší GALERIE.

06/04/2022

Třetí víkend kurzu pro zaměstnance divadel za námi!

Na začátku dubna proběhla třetí víkendovka kurzu Základy divadelního lektorství tentokrát v úchvatném zázemí zkušeben Národního divadla. Stihli jsme toho nemálo: Karneval zvířat v Ponci + reflexe s Bárou Látalovou, návštěvu narativního prostoru Za dveřmi č.p. 21 na Pomezí, přednášku Marty Ljubkové (ND,Vzlet) o aktivizaci diváka, prezentaci Lukáše Brychty o imerzivním divadle a činnosti Pomezí, v sobotu i v neděli nás rozehřály lektorské kuchařky Radky Mackové z Ateliéru Divadlo a výchova na JAMU a prezentace aktivit ND+ byla zajištěna divadelními lektorkami Lenkou Hubáčkovou a Zuzkou Královou. Před odjezdem ještě videowalk Play Maeterlinck!

Mrkněte do naší FOTOGALERIE na report dobrovolníka Pepy Kožnárka (studenta DF JAMU)