Aktuality

11/01/2022

10. 1. byla do pořadu ArtCafé na ČRo Vltava pozvána předsedkyně ADL Daniela von Vorst a divadelní lektorky Lenka Hubáčková (ND+) a Dominika Prokopová (Divadlo Lampion). Co vše se podařilo Asociaci divadelních lektorů? Jak se jí daří šířit poselství rozvoje publika v české divadelní krajině? 

Poslechněte si pořad ze záznamu: ODKAZ NA VYSÍLÁNÍ.

26/11/2021

Kluby mladých diváků aktivně usilují o pozornost generace Z

Zatímco pražský Klub mladých diváků funguje více než 50 let, v ostatních městech tato iniciativa právě vzniká. Snaha divadelní instituce podpořit utváření komunity mladých lidí se zájmem o divadelní umění je patrná jak v brněnském Klubu mladých diváků pod záštitou HaDivadla, tak i v Klubu mladých diváků pod patronátem Západočeského divadla Cheb (tzv. chebském "emdéčku"), v Olomouci se organizace Klubu mladého diváka ARTER chopili studenti Katedry divadelních a filmových studií. Držíme palce!

19/10/2021

Kurz Základy divadelního lektorství běží!

​​​​​První víkendové setkání kurzu se konalo v Ostravě, kde nás hostil Ateliér pro divadelní vzdělávání NDM. Tématem bylo vzdělávání nejen divadelní, ale v širším záběru kulturní. Setkali jsme se tak s inspirativními hosty - zástupci kulturních a vzdělávacích institucí, i se zástupcem sousedního olomouckého kraje pro kulturu. Živě jsme diskutovali nad shlédnutým představením spolku JEDL i nad možnými formáty pro práci s publikem. Další setkání proběhne v prosinci v Praze, tématem bude Emancipace publika: divák jako aktivní partner. Do té doby ovšem kurzisté nezahálí - čeká je setkání online a samostatná práce :) 

14/10/2021

Zahájili jsme seminář na DAMU

Mezioborový seminář Úvod do práce s publikem naplnil svou kapacitu skupinou studentů z 5 různých škol, 6 různých fakult a 14 různých studijních oborů! Těšíme se na případné nové posily pro lektorskou práci:) 

15/08/2021

Moravské divadlo Olomouc hledá lektorskou posilu!
S potěšením sdílíme další pracovní příležitost - tentokrát z Olomouce. Na pozici (zatím) externího divadelního lektora hledají kolegové z Moravského divadla lektora/ku s budoucí vyhlídkou na plný úvazek: vedení Ateliéru a doprovodných aktivit - dílny, dramaturgické úvody, besedy s tvůrci apod...

Pro bližší info kontaktujte členku ADL - Janu Posníkovou: atelier(zavinac)mdol.cz , +420 608 727 988

05/08/2021

Divadlo Loutek hledá divadelního lektora

Bližší informace v odkazu zde: divadelní lektor - konkurz, speciální dotazy směřujte na členku Asociace divadelních lektorů - Hanu Volkmerovou, popřípadě vás rádi propojíme :)

 

22/06/2021

Spolupracujeme s Asociací profesionálních divadel!

Na valné hromadě Asociace profesionálních divadel (partnera našeho projektu) byli přítomní ředitelé, ředitelky a zástupci divadel informováni o možnosti spolupráce s ADL: Kurz Základy divadelního lektorství a pilotní programy práce s publikem připravujeme od podzimu 2021. Máte zájem zapojit i vaše divadlo? Nebo se zapojit vy sami? Sledujte náš web či facebook pro bližší info, nebo se nám rovnou ozvěte!   

28/05/2021

Zástupkyně Asociace divadelních lektorů Daniela von Vorst a Tereza Strmisková se zůčastní festivalu Sítko

Se svým příspěvkem budou součástí programového bloku Absolventi zblízka, v neděli 30. 5. od 14:00 do 18:00. 

Budou referovat nejen o vzniku, poslání a současném projektu ADL, ale také a především o možnostech zapojení, spolupráce a konkrétní podpory studentům a absolventům Ateliéru Divadlo a výchova, potenciálním divadelním lektorům. 

Připojte se k programovému bloku online, můžete se přihlásit ZDE.

14/05/2021

Dalibor Špok: Je třeba zůstat bdělý a rozložit síly skrze dobu, která nás čeká a která bude překotným obdobím změn nejen na divadle.

Asociace divadelních lektorů vydala rozhovor s psychologem Daliborem Špokem, který byl hostem online Setkání divadelních lektorů 7. 4. 2021. Změnilo se naše psychologické vnímání kulturního/divadelního zážitku? Stala se virtualita novou částí naší reality? Jaký bude divák, se kterým se po krizi potkáme?

Celý rozhovor naleznete v naší Knihovně v sekci Zajímavé články.

13/05/2021

Divadlo Husa na provázku hledá divadelního lektora/ku!

Baví Tě přemýšlet o divadle a jeho dramaturgii očima jeho návštěvníků? Tvořit  a samostatně realizovat formáty, jimiž by divadlo mohlo kontinuálně rozvíjet  své publikum i mimo jeviště? Dovedeš efektivně komunikovat, síťovat a  vzdělávat napříč všemi generacemi? Máš chuť a energii stát se hybatelem  života komunity kolem úspěšného brněnského divadla s celorepublikovým  přesahem? Staň se coby divadelní lektor/ka členem nadšeného týmu Husy na  provázku!  

Uzávěrka výběrového řízení je 21. 5. 2021. Přihlásit se do něj můžete prostřednictvím e-mailu zaslaného spolu s životopisem a motivačním dopisem na adresu dramaturg@provazek.cz.

Více info ZDE.

 

25/03/2021

Evropská divadelní asociace ETC iniciovala 24.března 2021 online konferenci k tématu Práce s publikem v době pandemie. Smyslem bylo podpořit sdílení zkušeností a propojení kontaktů mezi členy ETC. Přítomní byli zástupci divadel z Itálie, Německa, Běloruska, Ukrajiny, Bulharska a Portugalska. Za ČR se účastnily Zuzana Kráĺová a Daniela von Vorst (obě za Národní divadlo).
Podle referencí z ostatních zemí se ukázalo, že můžeme být na snahy českých lektorů aktivně čelit uzavření divadel nabízením alternativních formátů setkávání, v jejich množství a kreativitě dostatečně hrdí :) 

Jako inspiraci pro vaši vlastní práci nabízíme v Knihovně dvě publikace - Participatory Theatre a Youth Theatre, obě vydané asociací ETC
 

21/03/2021

ADL se připojila k výzvě  #zakreativnicesko!
Oblast práce s divadelním publikem se dynamicky rozvíjí a utváří v neustálém dialogu s potřebami divadel, diváků i lektorů. Jsme přesvědčeni, že právě práce divadelních lektorů může skrze participaci s diváky pomoci k lepšímu šíření kulturních obsahů, ke zvýšení identifikace diváků s divadelními scénami a s jejich uměleckou tvorbou a přispět tak ke stabilizaci kulturních organizací ( a v důsledku i pozice divadelních lektorů). ADL je připravena vést aktivní dialog na daná témata a jako oborová asociace podporuje cíl Plánu obnovy zvyšování odbornosti a síťování v kulturním kreativním sektoru.

#zakreativnicesko

12/03/2021

V rámci projektu Divadelní lektorství: podpora a rozvoj práce s divadelním publikem v ČR, financovaném z fond EHP a Norska (2014-2020) pro vás připravujeme inspirativní brožurku s přehledem realizovaných (a osvědčených) formátů, které nabízejí či nabízela divadla a jejich lektoři v ČR. Autorkami jsou Tereza Strmisková (lektorka NDM), Radka Macková (DF JAMU) a Anna Hrnečková (Divadlo Drak, DAMU).
Brzy ji umístíme v e-podobě volně ke stažení do sekce Knihovna ;)

10/03/2021

Chystáme další on-line setkání divadelních lektorů
Pro naše členy pořádáme 7. dubna 2021 další Setkání divadelních lektorů, bohužel opět on-line. Přizvaným hostem bude psycholog Mgr. Dalibor Špok, PhD., který nám pomůže nahlédnout na situaci divadel a diváků v době postcovidové.